Nova Scotia duck tolling retriever

18. dubna 2013 v 15:53 | Bišone$ |  Nova Scotia duck tolling retriever
Historie
Plemeno pochází z Kanady, konkrétně z Nového Skotska. Je výsledkem křížení žlutého chesapeake bay retrívra, labradorského retrívra, flat coated retrívra s hnědými kokršpaněly a také irskými setry a to jž v 17. století. Byl vyšlechtěn specielně pro lov vodních ptáků. Způsob tohoto love je poněkud zajímavý. Pobíhající psi s bílými skvrnami dělají záblesky na voní hladině, což přitahuje ptactvo, které je pak lapeno do sítí - bez použití střelných zbraní. Tento způsob lovu byl dlouho sledován u lišek, aby se pak mohl přenést do lovecké praxe.

Povaha a využití
Velmi inteligentní, velmi učenlivý a velmi vytrvalý. Jako silný a schopný plavec je talentovaným a schopným aportérem ve vodě i na souši. Je vždy připraven k rychlé činnosti při sebemenším náznaku nutnosti aportování. Je velmi fixovaný na svou rodinu, či majitele. Jeho výrazný smysl pro aportování a hravost jsou základy jeho schopnosti lákat kachny. Dnes můžeme tohoto retrievera vidět hlavně v roli společníka a rodinného mazlíčka. Od svých předků má ve vínku kamarádskost a hravost.
Vzhled
Psi dosahují váhy v rozmezí mezi 20 a 23 kg, feny mezi 17 a 20 kg. Kohoutková výška se pohybuje okolo 50
cm. Srst je dvojitá, odpuzující vodu. Středně dlouhá a měkká s ještě měkčí hustou podsadou. Smí být lehce zvlněná na hřbetě, jinak je hladká. Barva může mít různé odstíny červené nebo oranžové. Bílé skvrny obyčejně na špičce ocasu, tlapách (nesmí dosahovat výše než doprostřed přední nohy), hrudi a čele. Byl vyšlechtěn, aby aportoval z ledové vody. Proto musí mít dvojitou srst, která odpuzuje vodu.

Péče
Jedná se o živé plemeno, které bylo po staletí šlechtěno k lovu. Jeho povaha je tedy živá a projevuje se to i v jeho nárocích na pohyb. Nova Scotia Duck tolling retriever miluje procházky, rád plave a aportuje. Pokud se mu budete věnovat, jedná se o naprosto skvělého nenáročného společníka.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Byl/ a jsi tu?

Haf...

Komentáře

1 gil-od-mily gil-od-mily | Web | 18. dubna 2013 v 16:28 | Reagovat

anó, toho jsem nedávno viděla ve městě tak konečně už vím co je to za plemeno :-)

2 Šárka Šárka | E-mail | 26. února 2014 v 19:39 | Reagovat

Ahoj, ráda bych se zeptala, na kolik penez by vyšlo štěnátko, fenka tohoto krásného plemene. díky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama