Francouzký buldoček

5. dubna 2012 v 17:52 |  Francouzký buldoček

Povaha a využití
Buldočka dnes řadíme mezi malá molosoidní společenská plemena. Když máme vystihnout jeho povahu stručně jednou větou, určitě platí, že se jedná o malého psa s povahou velkého plemene. Vždy je dobře naladěný a ochotný k zábavě a hrám. Má velký smysl pro humor a miluje šaškoviny. Je chytrý, schopný i omezenějších sportovních výkonů - delší procházky nebo pěší výlety dobře zvládá. Ve vztahu k lidem je velmi komunikativní, vázaný na svého pána. I ostatní lidi, snažící se s ním navázat kontakt, je schopen "převálcovat" velkou buldočí láskou. Ovšem nezapomínejme na rčení :" zarputilý jako buldok"…i náš malý francouzský buldoček bývá značně tvrdohlavý a při výchově mějte na paměti, že je potřeba velké důslednosti a štěněti stanovit meze, za které již nejste ochotni jít. Umíněnost potom souvisí i s jistou dominancí nejen u psů , ale i u fen.
Vzhled
Vzhled: malý, ale silný a svalnatý pes s mohutnou hlavou s velkýma vztyčenýma ušima - velmi nápadné tzv. netopýří a zkrácenou čenichovou partií. Srst je krátká a hustá, ocas krátký.
Zbarvení: žíhané s bílým znakem (nejčastěji s bílou náprsenkou, strakaté černobílé nebo plavé - béžové (tzv. fawn).
Velikost: výška v kohoutku okolo 30 cm, hmotnost 8-14 kg. Psi bývají mohutnější, na hranici 14 kg, fenky jemnější.
Charakteristika: okouzlující společník, stále veselý ale ne hektický nebo nervózní, s vyvinutými hlídacími instinkty, přizpůsobivý, vyrovnaný.


Péče:

Vzhledem k jeho velké vázanosti na "lidskou smečku" a velké potřebě sociálního kontaktu by osamělý buldoček někde v izolaci na zahradě velice trpěl. Také fyzicky není takovému ustájení uzpůsoben (krátká srst, holé bříško). Buldoček je ideální "městský pes". Díky své přizpůsobivosti a skromnosti se spokojí i s malým prostorem ve Vašem bytě, nebude sousedy obtěžovat zbytečným štěkotem, nehrozí od něj agresivní útok pro cizí příchozí. Není třeba, aby prošel náročným výcvikem, nácvik základních povelů s ním snadno zvládne i začátečník. V dnešní době je buldoček výborným společenským psem, nic víc, nic míň. Nemůžete od něho čekat pracovní nebo snad lovecké výkony.
Ani údržba jeho exteriéru není pro zaměstnaného a pracovně vytíženého člověka nijak náročná. Krátká srst vypadá stále dobře, jen výjimečně je třeba jednou za čas psa vykoupat.
Jelikož žádný pes není dokonalý i buldoček má své slabiny. Jedná se o tzv. krátkolebé plemeno (stejně jako např. německý boxer nebo doga). Jeho krátký čenich způsobuje, že je citlivý na přehřátí a v letních měsících při horkém počasí je mu nejlépe v chládku bytu nebo zahrady. V takovém počasí je nutno na delší procházky nebo túry zapomenout. Krátký čenich často způsobuje i problémy s dýcháním, psi tzv. "chrochtají" a téměř každý buldoček ve spánku chrápe.Francouzký buldoček štěně:

  
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama