Australská Kelpie

6. dubna 2012 v 14:06 | papillon♥ |  Australská kelpie


Vzhled
Celkový vzhled odpovídá mrštnému, aktivnímu středně velkému psovi vysokých kvalit, spojujícímu výbornou svalovou kondici s velkou pružností končetin a schopností neúnavně pracovat. Nesmí jevit žádné známky přílišné hubenosti. Hlava je v dobrém poměru k velikosti psa. Celkový tvar a obrysy vytvářejí liščí výraz, který je změkčen mandlovýma očima. Uši jsou vztyčené a stoupají k jemné špičce. K dosažení téměř neomezené vytrvalosti vyžadované od pracovního ovčáka v rozlehlých otevřených prostorách musí mít kelpie dokonale zdravou tělesnou stavbu i pohyb. Jakákoliv vada ve stavbě těla nebo v povaze, která neodpovídá pracovnímu psovi, musí být považována za neodpovídající typu. Srst je dvojitá, s krátkou hustou podsadou, dlouhá okolo 3 cm. Barva je černá, černá s pálením, červená, červená s pálením, plavá, čokoládová a kouřově modrá.
Výška v kohoutku: psi: od 46 do 51 cm
feny: od 43 do 48 cm
Váží okolo 20 kg

Využití a povaha
Kelpie je velmi pozorný, horlivý a vysoce inteligentní pes s jemnou a učenlivou povahou a téměř nevyčerpatelnou energií, s velkou věrností a oddaností svěřeným úkolům. Má přirozený instinkt a přístup k práci s ovcemi, jak ve volné krajině, tak v ohradě. Kelpie velmi ráda pracuje a je velmi oddaná a věrná svému pánovi a jeho rodině. Plemeno je odolné a není zatíženo žádnými zdravotními problémy. Výborně se hodí ke všem kynologickým sportům - dogfrisbee, agility aj. Je velmi rychlá a obratná a sschopná všestranného výcviku. Pozitivní vlastností je, že se snaží svému pánovi zavděčit za každých okolností. Vyžaduje však hodně pozornosti. Dobře se snáší s ostatními domácími zvířaty.
Péče
Srst je na údržbu nenáročná, stačí ji vykartáčovat v době línání. Kelpie se hodí především do aktivní rodiny, protože potřebuje v dostatečné míře fyzicky i psychicky zaměstnat. Ke své spokojenosti vyžaduje značné množství pohybu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama